wbijam.pl Wsparcie Kontakt


<-- POPRZEDNI
NASTĘPNY -->

Diagram przedstawiający wydarzenia z anime

Artykuł ten ma ułatwić Wam zrozumienie fabuły anime oraz gry Clannad. W tym celu przygotowaliśmy schemat przedstawiający w prosty sposób przebieg wydarzeń z anime (przebieg wydarzeń z gry różni się tylko nieznacznie, podstawowe prawa rządzące obydwoma światami są identyczne). Dodatkowo do schematu dołączone są trzy załączniki - w pierwszym znajdziecie zdjęcia z anime, drugi jest interesującym dodatkiem, w którym zawarte są przydatne informacje o tajemniczych symbolach szczęścia - światełkach, a w trzecim zamieściłem najciekawsze pytania i odpowiedzi. Zapraszam do lektury i dyskusji!

"Tam, gdzie fikcja ściera się z rzeczywistością..." - diagram:
I. Załącznik 1 - zdjęcia do diagramu.
[01-07]
[08-10][11-13][14-17][18-43]
[36-40][44-72]
[73-80]
[81-100]


[101-102][103-106][107-109][110-115][116-125]
[126-135]
[136-139][140-143][144-149]
II. Załącznik numer 2 - "Tajemnicze symbole szczęścia".

1. Jak dużo symboli szczęścia musiał zebrać Tomoya?
Co prawda na planszy tytułowej w wersji finalnej widzimy 13 światełek...


...ale tak naprawdę było ich w sumie 14. Jedno światełko podwędziła Tomoyi Fuko (a dokładniej jej duch w pierwszej serii), by później za jego pomocą wybudzić się ze śpiączki i pomęczyć jeszcze trochę głównego bohatera :).

2. Kto został uszczęśliwiony w anime? Od kogo pochodzą światła?
Nie da się jednoznacznie określić, ponieważ w anime widzieliśmy tylko kilka momentów, w których pojawiało się światełko (w grze za każdym razem można było zobaczyć krótką animację). Spróbujemy zatem wytypować "szczęśliwą czternastkę" na podstawie zamieszczonej poniżej końcowej wersji pochodu głównych bohaterów z endingu anime:

Szczęśliwa czternastka (od lewej; w niektórych przypadkach światło pochodzi od pary osób; Nagisa, Tomoya i Ushio odpadają z oczywistych powodów):
- Fuko Ibuki;
- Kyuo Fujibayashi;
- Kotomi Ichinose;
- Rie Nishina, Sugisaka;
- Kouko Ibuki;
- Yusuke Yoshino;
- Tomoyo Sakagami;
- Misae Sagara;
- Mei i Youhei Sunohara;
- Yukine Miyazawa;
- Sanae i Akio Furukawa;
- Naoyuki Okazaki;
- Toshio Koumura;
- Shino Okazaki.

3. Kiedy w anime można zobaczyć moment, w którym pojawia się światełko?

Jest kilka takich scen, oto niektóre z nich:III. Załącznik numer 3 - najciekawsze pytania i odpowiedzi.
------------------------------------------------------------------------------------
Robert: Czy na stronie będzie jeszcze dostępna powieść light novel Another Story, o której wspominacie na diagramie?

Twoja Mała Japonia: Niestety nie. Zbiór opowiadań light novel został wydany w postaci gry pobocznej Clannad Side Stories, którą można nabyć na Steamie (po angielsku), dlatego usunęliśmy tłumaczenia ze strony.

------------------------------------------------------------------------------------
bambos: Mam jedną sprawę: może przeoczyłem, ale czym jest ta tajemnicza choroba? :D Niech ktoś miły mi to bardziej rozbuduje!

Twoja Mała Japonia: Zacznijmy od końca anime, a dokładniej od dialogu między Tomoyą i Nagisą z odcinka 22.
- Kochamy to miasto, a ono jest dla nas jak matka. //żywi nas, daje nam schronienie, wychowuje//
- Więc to miasto jest wielką rodziną?
- Tak. Zupełnie jak Wielka Rodzinka Dango.
- Masz rację. W końcu to zrozumiałem. //dopiero w tym momencie Tomoya zmienia swoje nastawienie do miasta, to był jeden z celów podróży po wymiarach//

Nadano tutaj miastu cechy istoty żywej, a nawet ludzkiej, ponieważ posiada uczucia. Miasto jest dla mieszkańców jak matka, żywi ich, zapewnia schronienie i wychowuje. Jednak oczekuje czegoś w zamian - ich szczęścia (jak każda matka), można nawet powiedzieć, że jest ono tutaj dla miasta pożywieniem, bez niego nie może funkcjonować, nie jest stabilne. Przypomnijcie sobie teraz, co dzieje się, gdy ktoś w Clannadzie staje się szczęśliwy - pojawia się symbol szczęścia - tajemnicze światełko, które według legendy może spełnić życzenie osoby, która je złapie. Gdzie wędrują te światła, wszyscy doskonale wiemy - do Ukrytego Świata, który jest pewnego rodzaju magazynem (Kotomi mówi, że energia z łatwością przenika między wymiarami). Miasto, jako organizm żyjący, musi posiadać serce - gdzie się ten organ znajduje pewnie każdy się domyśla, zresztą było to zaznaczone na schemacie - niedaleko szpitala na małej polanie - to tam ścierają się dwa światy, ten rzeczywisty z ukrytym wymiarem (wspomnianym wyżej magazynem). Sytuacja wygląda więc następująco - jeśli wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi, kochają miasto - miasto ma pełny brzuszek napchany światełkami, jest stabilne. To jest jednak tylko marzenie, bo taki stan jest trudny do osiągnięcia. Weźmy na przykład pierwszego z brzegu mieszkańca - Tomoyę. Nie dość, że łazi taki w kółko i powtarza, że nienawidzi miasta, to jeszcze olewa wszystkich i powoduje, że oni też nie są szczęśliwi. Miasto więc funkcjonuje na krawędzi, powiedzmy, że ma troszkę ponad minimum wypełnionego magazynu. A co się stanie, jeśli któryś z mieszkańców będzie bardzo potrzebował pomocy? Jeśli będzie błagał o cud, do tego w samym sercu miasta?

Miasto mu nie odmówi, bo za wszelką cenę dąży do szczęścia mieszkańców, zresztą która matka by odmówiła... Zaraz, zaraz, a co się stało, gdy Nagisa miała kilka lat i była już praktycznie martwa? Właśnie tak, Akio udał się z nią do serca miasta i błagał o cud! Miasto nie odmówiło, jednak do takiego cudu potrzebowało potężnej dawki świateł szczęścia, taki ubytek zdestabilizował jego działanie, bardzo je osłabił. Powstał także silny związek między Nagisą i miastem - miasto słabe = Nagisa także słaba i chorowita. To samo tyczy się jej córki, Ushio - Nagisa umarła podczas porodu, bo miasto nie było w stanie podtrzymać przy życiu matki i córki. Przyczynę tajemniczej choroby już znamy, teraz czas na sposób leczenia.

Nie trzeba być lekarzem, żeby wiedzieć, jak uleczyć Nagisę i Ushio, czyli osoby silnie związane z miastem. Trzeba doprowadzić do szczęścia jak najwięcej mieszkańców, najlepiej sprawić, by całe miasto przepełniło szczęście, tym samym łatając dziury w sercu miasta jak sam śp. Zbigniew Religa.

To też czyni podczas swojej wędrówki po wymiarach nasz główny bohater - Tomoya (pomaga mu w tym Ushio, która wcześniej przeniosła się do serca miasta, by 'móc tam załatać dziury'). Na jej końcu miasto przepełnia szczęście, nawet sam bohater zaczyna kochać miasto, którego przecież wcześniej nienawidził. Miasto stabilne = Nagisa i Ushio zdrowe.

W tym mieście poznałem Nagisę,
w tym mieście urodziła się Ushio,
w tym mieście poznałem mnóstwo przyjaciół
i przeżyłem mnóstwo wspaniałych chwil.
Będziemy tutaj nadal żyć, czując wsparcie jego mieszkańców.
Właśnie w tym mieście.

------------------------------------------------------------------------------------

Dodano: 28.02.2017

comments powered by Disqus

<-- POPRZEDNI
NASTĘPNY -->
↑do góry
↑do góry
Szybki dostęp: kolejność oglądania, pierwsza seria, druga seria, filmy kinowe, odcinki specjalne, openingi, endingi.
Podobne anime (nichijou): Clannad, Decadence, Fumetsu no Anata e, Kyokou Suiri, Oshi no Ko, Somali to Mori no Kamisama, Suisei no Gargantia.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony, zgadzasz się na ich udostępnianie. Można je również zablokować w ustawieniach przeglądarki. Więcej w polityce prywatności.
Twoja Mała Japonia to grupa promująca kulturę japońską w Polsce. Naszym celem jest poszerzanie dostępności japońskich anime w ojczystym języku. Podejmujemy się tłumaczenia tylko i wyłącznie serii, które z różnych powodów nie zostały wydane oficjalnie, więc nie jesteśmy konkurencją dla oficjalnych wydawców, a ich uzupełnieniem. Dlatego również serie wydane oficjalnie po polsku są ze strony systematycznie usuwane, jak chociażby Przygody Sindbada. Na stronie pojawiają się tylko i wyłącznie polskie, fanowskie wersje językowe (napisy), by nie działać na szkodę międzynarodowym wydawcom, nie publikujemy wersji angielskich ani bez napisów (rawów). Jeśli mimo tego na stronie został naruszony czyjś dobry interes, prosimy o kontakt oficjalnego przedstawiciela na e-mail podany w dziale Kontakt.